Technologia
Domy z prefabrykatów keramzytowych

Keramzyt i prefabrykaty keramzytowe

Oferujemy swoim klientom unikatowe połączenie tradycji z nowoczesnością. Prefabrykaty keramzytowe gwarantują jednocześnie łatwe i szybkie wznoszenie budynku, jak również niskie zużycie materiałów dodatkowych. Jest to wręcz ekspresowa technologia, która nie wymaga od inwestora zgody na jakiekolwiek kompromisy. Prefabrykaty keramzytowe posiadają wszelkie atuty tak cenionej w budownictwie jednorodzinnym ceramiki, jednocześnie pozwalając na uzyskanie krótkiego czasu realizacji.

Prefabrykaty keramzytowe to nic innego jak bardzo popularna w naszym kraju ceramika, z tym, że wykonana w monolicie. Grubość ścian zewnętrznych wyprodukowanych w tej technologii wynosi 15cm, natomiast ścian wewnętrznych – 10cm. Posiada on bardzo dobre właściwości oraz odznacza się wysoką trwałością i wieloletnią żywotnością, określoną na minimum 200 do 300 lat. Czynnikami, które decydują o długiej żywotności są odporność na działanie wilgoci, pleśni, grzybów, kwasów i na procesy gnilne, jak również fakt, iż nie jest to materiał lubiany przez gryzonie lub owady.

Gotowe elementy ścienne – prefabrykaty keramzytowe –  mają wysokość piętra i doskonale nadają się do wznoszenia zarówno budynków jedno-, jak i wielorodzinnych, a także obiektów przemysłowych oraz wielokondygnacyjnych. Głównymi atutami tej bardzo chętnie stosowanej między innymi przez firmę Abakon technologii są bardzo szybki czas realizacji budowy, nieograniczone możliwości kształtowania architektury, a także gwarancja najwyższej jakości wykonanych prac i korzystnej ceny.

Spółka Abakon, która już od ponad dwudziestu lat zajmuje się budową obiektów z prefabrykatów keramzytowych, może się pochwalić ogromnym doświadczeniem, którego efektem jest blisko sto dwadzieścia nowych domów, jakie co roku powstają w całej Polsce. Powierzenie budowy firmie o tak znaczącym dorobku jest gwarancją profesjonalnej realizacji inwestycji bez stresu i wyrzeczeń.

Zalety keramzytu

Szereg właściwości technicznych sprawia, że keramzyt jest dobrym materiałem budowlanym. Jest bardzo lekki, wygodny do transportu i stosowania, odporny na działanie wilgoci, kwasów i na procesy gnilne. Jest mrozoodporny i niepalny, stosunkowo wytrzymały i ciepły oraz całkowicie odporny na działanie żywych organizmów. Keramzyt nie chłonie wilgoci, poddany jej działaniu szybko ją „oddaje”. Nasiąkliwość keramzytu określana na około 21% dla największych kulek, dotyczy tylko ich zewnętrznej otoczki.

Keramzyt nie zanika pod wpływem ciepła i nie wydziela żadnych związków chemicznych ani gazów. Nie lubią go żywe stworzenia, gryzonie ani owady, jest odporny również na działanie pleśni i grzybów. Podstawowym zastosowaniem wykorzystującym zalety keramzytu jest wytwarzanie lekkiego betonu keramzytowego i całych gotowych ścian.

Decydując się na wzniesienie domu lub innego obiektu budowlanego należy brać pod uwagę szereg zasadniczych czynników mających wpływ na wymaganą dobrą jakość całego budynku, który powinien spełniać kilka podstawowych kryteriów. Wśród nich należy wymienić:

  • bezpieczeństwo konstrukcji,
  • bezpieczeństwo pod względem pożarowym,
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • higiena, zdrowie i środowisko,
  • ochrona przed hałasem,
  • oszczędność energii i odpowiednia izolacyjność cieplna przegród.

To wszystko sprawia, że prefabrykaty keramzytowe zaliczyć możemy do materiałów ekologicznych.

Budowa domu krok po kroku

Zakup działki pod budowę domu

Zakup działki to pierwszy krok na drodze do spełnienia marzeń o własnym domu. Naszym klientom pomagamy już na tym etapie. Jeśli posiadasz już działkę budowlaną sprawdzimy, na budowę jakiego domu pozwala Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i czy działka ma uporządkowany stan prawny. Jeśli dopiero szukasz działki, pomożemy w jej znalezieniu. Przeanalizujemy różne możliwości i wspólnie wybierzemy teren pod budowę Twojego przyszłego domu.

Wybór projektu domu

Budowę domu najlepiej rozpocząć od spotkania z naszym doradcą, który przeanalizuje potrzeby i dobierze najlepsze rozwiązania. Decydując się na budowę z nami, możesz skorzystać z naszych gotowych projektów -modyfikujemy rzuty, zmieniając układ domu, tak, by był „uszyty” na miarę Twoich oczekiwań. Możesz również wybrać projekt indywidualny. Po odpowiednich pracach adaptacyjnych i dostosowaniu do technologii, jesteśmy w stanie wybudować każdy dom!

Podpisanie umowy na budowę domu

Po ustaleniu prac i kosztów, Twój doradca opracuje umowę na budowę Twojego domu. Umowa konstruowana jest we współpracy z klientem. Twoim zadaniem będzie przygotowanie aktu notarialnego działki oraz dowodu osobistego. Umowę sporządzamy w dwóch egzemplarzach – jeden dla Ciebie, drugi dla nas. Jeśli w trakcie trwania budowy uznasz, że chcesz dokonać zmian i zwiększyć zakres prac, możesz to zrobić! Przygotujemy wtedy dla Ciebie aneks do umowy.

Pozwolenie na budowę

Prace projektowe mogą być rozpoczęte po dostarczeniu przez inwestora kompletu wymaganych dokumentów. W oparciu o nie oraz uzyskane uzgodnienia i warunki niezbędne do złożenia kompletnego wniosku o pozwolenie na budowę, projektant opracowuje kompletną dokumentację projektową. Dokumentacja czeka w urzędzie na akceptację. Kiedy decyzja jest ważna, zawiadamiamy inspektorat o terminie rozpoczęcia robót. Możemy rozpocząć budowę już po tygodniu!

Budowa domu

Rozpoczynamy budowę! Na każdym etapie prac do dyspozycji będzie kierownik budowy, który będzie czuwał nad tym, by budowa przebiegła sprawnie, zgodnie z projektem budowlanym oraz z zachowaniem przepisów prawa budowlanego. Po naszej stronie leży dostarczenie wszystkich potrzebnych do budowy materiałów, maszyn i urządzeń oraz porządku na budowie. Kierownik budowy będzie prowadził dziennik budowy, w którym będzie uwzględniał każdą wykonaną czynność.

Zakończenie budowy

Po zakończeniu budowy otrzymujesz od nas komplet dokumentów, w skład którego wchodzą dziennik budowy oraz oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu zgodnie z projektem. Otrzymujesz od nas również komplet gwarancyjny, w którym znajdziesz m.in. karty kolorystyki materiałów, które zostały wykorzystane w trakcie budowy. Gdy budowa jest zakończona, możesz złożyć zawiadomienie, uzyskać numer budynku i wprowadzić się do nowego domu.

Fundament

Fundament stanowi bazę całej konstrukcji i zapewnia jej stateczność. Jego zadaniem jest przede wszystkim bezpiecznie przeniesienie obciążeń z całego budynku na grunt, dlatego jest kluczowym elementem konstrukcyjnym. Fundament w formie płyty żelbetowej zapewnia równomierne osiadanie budynku na całej jego powierzchni, dzięki czemu możemy uniknąć pęknięć i rys na ścianach. To idealne rozwiązanie niezależnie od gruntu – płyta fundamentowa zapewnia stabilną konstrukcję domu.

Ściany

Technologia prefabrykowanych ścian z keramzytu nie ma ograniczeń architektonicznych. Pozwala na uzyskanie zarówno trwałości budynku (szacowanej na co najmniej 200 lat), jak i bardzo szybkiej budowy – montaż jednej kondygnacji trwa od 1 do 2 dni w zależności od skomplikowania konstrukcji. Ściany z prefabrykatów keramzytowych są ognioodporne, zapewniają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, a dodatkowo są materiałem ekologicznym odpornym na pleśń i grzyby.

Konstrukcja stropu i dachu

Strop dzieli budynek na kondygnacje, stanowiąc ochronę przed przenikaniem ciepła, dźwięków i wilgoci. W zależności od projektu wykonujemy stropy drewniane, żelbetowe i prefabrykowane. Więźba dachowa to klasyczna konstrukcja ciesielska wykonywana bezpośrednio na budowie z impregnowanego drewna konstrukcyjnego klasy C-24. Najczęstszym surowcem do wykonania więźby jest drewno sosnowe lub świerkowe. Drewniana więźba może być również bazą pod drewniany strop poddasza.

Ocieplenia

Izolacji termicznej wymagają wszystkie przegrody zewnętrzne budynku czyli fundament, ściany, strop oraz dach (w przypadku budynków z poddaszem użytkowym lub piętrem). Zwiększa ona izolacyjność budynku, ograniczając straty ciepła z ogrzewanej przestrzeni wewnętrznej domu. W przypadku ocieplenia ścian stosujemy metodę trójwarstwową, która polega na położeniu warstwy termoizolacyjnej, zbrojeniowej i elewacyjnej. Do ocieplenia dachu stosujemy najczęściej wełnę mineralną.

Instalacje C.O.

W zależności od dostępności przyłączy, wykonujemy różne systemy centralnego ogrzewania ze źródłem ciepła w postaci energii elektrycznej, gazu lub odnawialnych źródeł energii. Każdą działkę analizujemy indywidualnie i dobieramy najkorzystniejsze rozwiązanie dla Inwestora. Doradzamy, jak wybrać odpowiedni sposób ogrzewania domu, z jakimi kosztami wiążę się sam montaż, a z jakimi eksploatacja, dzięki czemu wybrana zostaje opcja spełniająca wszystkie oczekiwania Inwestorów.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja służy wymianie zużytego powietrza na świeże filtrowane powietrze z zewnątrz, dzięki czemu nie ma w nim kurzu, pyłu oraz zanieczyszczeń. Dom z wentylacją mechaniczną pozwala poprawić mikroklimat panujący w domu oraz znacząco zwiększyć jakość powietrza. Dodatkowy odzysk energii z zanieczyszczonego powietrza przeznaczony jest na ogrzanie powietrza nawiewanego, zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Współpracujemy z najlepszymi

Porta
Knauf
Extradom
Wiked Luzino
Wiśniowski
IsoChemie
Termoorganika
z500
Archon
Porta
Wiśniowski
IsoChemie

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com