Ściany z keramzytu to rzeczywistości ściany w postaci prefabrykatów keramzytowych. Produkowane one są przez wyspecjalizowane wytwórnie i dowożone bezpośrednio na plac budowy.
Budowa domu z keramzytu jest alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Stosowanie wielowymiarowych, gotowych elementów z prefabrykatów pozwala na znacznie skrócenie całego procesu budowy przy zachowaniu najwyższej jakości. Zanim jednak ściany przyjadą na plac budowy, konieczne jest ich wyprodukowanie. Jak powstaje ściana z keramzytu? W czym tkwi tajemnica technologii?
Ściany z keramzytu – nie taka nowość
W społeczeństwie funkcjonuje przekonanie, że budowa domów w technologii keramzytowej to nowość – nic bardziej mylnego. Ta metoda budownictwa jest stosowana z powodzeniem od kilkudziesięciu lat. Domy z keramzytu są stałym elementem krajobrazu między innymi Danii, Szwecji czy Niemiec.
Sama historia keramzytu sięga 1913 roku. W pewnej cegielni w Stanach Zjednoczonych, z powodu zbyt dużej temperatury wewnątrz pieca, nadmiaru miału węglowego i nieuważności pracownika, doszło do awarii. To właśnie przypadek sprawił, że odkryto tworzywo, które było niezwykle twarde, a przy tym wyjątkowo lekkie.
Właściciel cegielni postanowił wykorzystać zbieg okoliczności i opatentował metodę wypalania gliniastych grudek. Stopniowo zainteresowanie tworzywem rosło, a po zakończeniu II Wojny Światowej, gdy zapotrzebowanie na nowe budynki było przeogromne, metoda została spopularyzowana. Keramzyt stał się materiałem budowlanym wykorzystywanym nie tylko w USA, ale również w całej Europie.
Jak powstają ściany z keramzytu?
Zanim gotowe elementy przyjadą na plac budowy i staną się ścianami przyszłego domu, konieczne jest ich wyprodukowanie. Ponieważ to kluczowy element technologii, Abakon współpracuje w tym zakresie tylko ze sprawdzonymi dostawcami. Od samego początku istnienia, Abakon korzysta z usług firmy PRAEFA, która posiada ogromne doświadczenie w produkcji prefabrykatów keramzytowych. PRAEFA dysponuje własnym parkiem maszynowym i zapewnia najwyższą jakość usług.
Jak przebiega produkcja? Wszystko zaczyna się w fabryce, w której znajdują się specjalne poziome stoły produkcyjne. W zależności od wymagań konstrukcyjnych danego projektu, produkowane ściany mają różną grubość, najczęściej 15 cm (ściany nośne) i 10 cm (ściany działowe). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by te wartości zmienić, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Gotowe otwory w ścianach
Przed zalaniem formy betonem konieczne jest wzmocnienie przyszłej ściany, czyli jej zazbrojenie stalą. Następnie rozmieszczane są wszystkie puszki elektryczne oraz pionowe rurki PCV, którymi w przyszłości zostaną poprowadzone kable z instalacji elektrycznej. Na zdjęciu wyżej widoczne okrągłe ,,dziury” w ścianach to właśnie wspomniane puszki. Na etapie produkcji w ścianach tworzone są również wnęki na instalację wodno-kanalizacyjną. Dzięki wcześniejszemu dopasowaniu ściany pod konkretny projekt i potrzeby, nie ma konieczności kucia, bruzdowania i szpachlowania miejsc pod wszystkie instalacje.
Z doświadczenia Inwestora: jeśli na etapie produkcyjnym nie przewidzi się np. baterii podtynkowej czy zmieni się koncepcja odnośnie położenia wanny, nic straconego – w keramzycie można samodzielne wykuć odpowiednie podejścia. Wielu przyszłych Inwestorów obawia się tego, że coś zostanie pominięte i nie będzie możliwości zmiany, dlatego rozwiewam tę wątpliwość!
Wracając do ścian z keramzytu…Gdy zbrojenie jest ułożone, a wszystkie puszki rozmieszczone w odpowiednich miejscach, można przejść do betonowania. Forma zalewamy specjalną mieszanką (o tym za chwilkę) i można przejść do wibrowania (aby pozbyć się powietrza i uzyskać równą powierzchnię ściany).
Ostatnim etapem produkcji jest szlifowanie. To właśnie dzięki temu ściany z keramzytu są niezwykle gładkie i nie wymagają tynków wewnętrznych. Docelowe ściany wystarczy pokryć cienką warstwą gładzi, choć część Inwestorów tylko gruntuje ścianę i delikatnie szlifuje. W ten sposób zachowuje jej naturalny wygląd – również rozważam taką opcję!
W czym tkwi tajemnica technologii?
Wróćmy do wspomnianej mieszanki. Typowa ściana z keramzytu firmy PRAEFA składa się w ok. 75% z keramzytu, w 15% z piasku i w 10% z cementu, który pełni głównie funkcję spoiwa. Ziarenka keramzytu mają kształt małych kuleczek, są niezwykle lekkie i przy tym bardzo twarde. Jakie zalety niesie z sobą taka technologia?
Ognioodporność.
Lekki beton keramzytowy charakteryzuje się niską rozszerzalnością cieplną, dzięki czemu znacząco ograniczamy wszelkie odkształcenia, które mogłyby powstać w przypadku ekspozycji ściany na wysoką temperaturę. Niskie przewodzenie ciepła przez beton keramzytowy sprawia, że w przypadku pożaru, beton obniża temperaturę w stali zbrojeniowej. Krótko mówiąc, ściany z keramzytu są niepalne
Termoizolacyjność.
Kluczowa cecha ścian z keramzytu. Jaki ma to wpływ na komfort użytkowania takiego budynku? Latem, gdy upał daje się wszystkim we znaki, dom z keramzytu zapewni schronienie przed ciepłem. Ściany działają jak izolacja, która uniemożliwia nadmierne nagrzanie się budynku przy wysokich temperaturach powietrza. Natomiast gdy rozpoczynamy sezon grzewczy, ściany z keramzytu znacząco zmniejszą straty ciepła. Mówiąc najprościej – latem ściany są chłodne, a zimą ciepłe.
Przepuszczalność pary wodnej.
Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna oscylować na poziomie 40-60%. Aby zapewnić taki wynik, stosuje się wentylację mechaniczną lub grawitacyjną. Ściany z keramzytu nie chłoną wilgoci, tylko ją ,,oddają”, co pomaga odprowadzać nadmiar wilgoci. Dzięki temu unikamy kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach użytkowych.
Ekologiczność.
Keramzyt jest bardzo odporny na działanie pleśni i grzybów. Przy odpowiedniej wentylacji pomieszczeń problem nie powinien występować, co jest niezwykle istotne, gdy popatrzymy na budynek przez pryzmat naszego zdrowa. Prefabrykaty keramzytowe nie wydzielają też żadnych związków chemicznych, gazów czy zapachów. Ważne jest też to, że z keramzytem nie lubią się gryzonie
Izolacyjność akustyczna.
Z racji porowatej struktury keramzytu, ściany z prefabrykatów cechują się zdolnością do tłumienia hałasów. Przekonałam się o tym na własnej skórze, gdy w trakcie montażu ścian ekipa budowlana umilała sobie pracę dźwiękami hitów lata 2020, które traciły na sile, gdy opuściłam budynek Faktycznie ściany tłumiły dźwięki.
Szybkość budowy.
W moim przypadku, czynnik kluczowy. Sama produkcja ścian jest szybka, co dopiero montaż! Nasz dom fachowcy ,,poskładali” w dwa dni (przypominam, że mamy strop żelbetowy). Takie tempo prac pozwala na zaoszczędzenie czasu. Wydaje mi się, że właśnie czas jest jednym z cenniejszych elementów naszego życia.