Po przejściu etapu budowy, wykończenia i urządzenia wymarzonego domu, niejeden Inwestor wyczekuje chwili, gdy może się wprowadzić i cieszyć nowym miejscem do życia. Warto wtedy pamiętać, aby należycie dbać o nowy dom oraz wykonywać niezbędne czynności konserwacyjne.
Jedną z nich, jest wykonanie regulacji stolarki okiennej. Konieczność odpowiedniego ustawienia okien i drzwi balkonowych wynika m. in. z pracy konstrukcji domu i osiadania budynku, jak również od czynników pogodowych, które nie są bez znaczenia dla naszych okien. Zdarza się to szczególnie w pierwszym roku użytkowania, ale niejednokrotnie taka potrzeba pojawia się także w kolejnych latach. Należy zadbać o szczelność okien oraz regulować je, gdy wystąpią trudności z ich otwieraniem i zamykaniem. Co więcej, warto zwrócić uwagę na tą kwestię, chcąc odpowiednio przygotować dom na lato lub zimę.
Regulacja okien oraz drzwi balkonowych nie wymaga zatrudniania specjalistycznej ekipy, wystarczą proste narzędzia oraz trochę cierpliwości. Co warto wiedzieć na ten temat, czy i kiedy należy wykonywać taką regulację, a jeśli tak – lepiej zrobić to samemu czy powierzyć to zadanie specjalistom? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Regulacja okien w zależności od pory roku
Powszechnie wiadomo, że działanie niskich i wysokich temperatur wpływa na kurczenie i rozszerzanie się materiałów, z których wyprodukowane są okna i drzwi. Gdy jest ciepło – materiał, z którego wykonane są okna „powiększa się”, a z kolei zimą – zwłaszcza przy minusowej temperaturze – materiał się „kurczy”. Oczywiście nie są to zjawiska, których efekt można zauważyć gołym okiem. Różnice w objętości są nieznaczne, aczkolwiek wystarczające, by np. zimą móc odczuć różnicę w postaci delikatnej „nieszczelności”.
Rozwiązaniem tego problemu będzie odpowiednia regulacja okien oraz drzwi balkonowych. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy zadbać o ustawienie odpowiedniego docisku okna i drzwi balkonowych do ramy- w zależności od pory roku.
W stolarce okiennej dostępnej w Abakon, w zdecydowanej większości zastosowane są okucia okienne firmy Winkhaus. Są one wyposażone w ośmiokątne grzybki ryglujące, które pozwalają na zmniejszenie docisku skrzydła do ramy latem, a zwiększenie go zimą. Są one zbudowane na zasadzie mimośrodu- z jednej strony pierścień jest grubszy, a z drugiej cienki. Pomiędzy nimi jest kilka grubości pośrednich.
Regulacja letnia polega na przekręceniu pierścienia grzybka np. specjalnym kluczem ACTIV HV-11 tak, aby najcieńsza ścianka skierowana była do przylgi skrzydła (czyli do wewnątrz pomieszczenia). Dzięki temu docisk skrzydła do ościeżnicy jest zmniejszony.
Przed zimą, grzybek warto przekręcić tak, aby jego najgrubsza ścianka skierowana była do przylgi skrzydła (czyli do wewnątrz pomieszczenia). Zyskujemy dzięki temu większą szczelność i ochronę przed utratą ciepła.
Należy pamiętać, że każde okno jest wyposażone w kilka trzpieni ryglujących (czyli wspominanych wyżej grzybków). Aby regulacja okien przyniosła zamierzony skutek trzeba odpowiednio ustawić każdy z nich.
Ustawienie okna, które ociera się o ramę
Co zrobić w sytuacji, kiedy okno np. opadło i skrzydło ociera się o ramę? Dzieje się tak najczęściej przy dużych i ciężkich oknach, np. balkonowych. Może się zdarzyć, że takie okno pod wpływem codziennej eksploatacji nieco opadnie, przez co podczas jego otwierania i zamykania odczuwalny jest delikatny opór. Najczęściej można tej sytuacji zaradzić wykonując regulację skrzydła okiennego.
Przyjrzyjmy się zatem czynnościom, jakie należy wykonać chcąc wyregulować zawiasy okna, które opadło. Przedstawiane tu metody dotyczą okien i drzwi balkonowych uchylno- rozwieranych oraz rozwieranych z okuciem Winkhaus. Potrzebnym narzędziem będzie imbus 4 mm (lub też klucz regulacyjny 4 mm). Należy zdjąć zasłonę dolnego zawiasu skrzydła okiennego, które chcemy podnieść lub opuścić. To pozwoli na przekręcenie widocznej tam śruby w prawo – żeby podnieść, lub w lewo – żeby opuścić skrzydło. Dzięki temu możemy dostosować położenie skrzydła okna względem ramy, w której się znajduje.
Po otwarciu skrzydła okiennego, zawias ramowy umożliwia regulację położenia jego dolnej części w poziomie. Natomiast regulując zawias górny, możemy dopasować położenie poziome górnej części skrzydła.
Powyższe czynności doskonale obrazuje film: Regulacja okuć Winkhaus activPilot – warto poświęcić kilka minut, aby przekonać się, że regulacja nie jest wcale czynnością skomplikowaną.
Regulacja okuć okiennych nie zawsze wymaga ingerencji w ustawienia każdego zawiasu. Wszystko zależy od rodzaju i kierunku przesunięcia skrzydła względem ramy. Po przeprowadzeniu regulacji należy skontrolować poprawność otwierania i zamykania okna.
Samodzielna regulacja okien czy z pomocą profesjonalistów?
Kilka prostych narzędzi oraz podstawowa wiedza, pozwalają na samodzielną regulacją okien i drzwi balkonowych. Regularna kontrola i konserwacja stolarki okiennej wpływa na zapewnienie maksymalnego i długotrwałego komfortu jej użytkowania.
Z myślą o Klientach, którzy wolą powierzyć tą czynność profesjonalistom, Abakon oferuje usługę regulacji stolarki okiennej. Nieważne czy dopiero masz zamiar wprowadzić się do swojego świeżo wybudowanego domu, czy mieszkasz w nim od dłuższego czasu. Zgłoś się do nas, a wyszkoleni pracownicy serwisowi zadbają o właściwe funkcjonowanie stolarki okiennej w Twoim domu. Przekonaj się i poczuj różnicę!