Projekt kuchni – na co zwrócić uwagę?

2021-10-07
Abakon-2021-SE

Kuchnia przez wielu uważana jest za serce domu. Spędzamy w niej sporą część dnia, a życie rodzinne toczy się bardzo często właśnie w tym pomieszczeniu. Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko fronty dobrane kolorystycznie, ale również funkcjonalność i ergonomia. Dzisiaj opowiemy, na co zwrócić uwagę przy projekcie kuchni, aby cieszyła nie tylko nasze oczy.

Ergonomia w kuchni to podstawa

Ergonomia w kuchni to przemyślane rozmieszczenie sprzętów i blatów kuchennych w taki sposób, aby korzystanie z nich było łatwe i wygodne. W dobrze zaplanowanej kuchni wszystko ma swoje miejsce, odległości pomiędzy poszczególnymi elementami są przemyślane, a wysokości odpowiednio dobrane do użytkowników. Ergonomiczny projekt kuchni lubi porządek i plan, nie ma w nim miejsca na przypadek. I chociaż brzmi to dość restrykcyjnie, to jeśli zastosujemy choć zaledwie kilka zasad, gotowanie i sprzątanie stanie się zdecydowanie szybsze.

Trójkąt roboczy w kuchni

Podstawa każdego projektu kuchni, który chce uzyskać miano ergonomicznego. Co to jest ten trójkąt roboczy? To odpowiednie rozmieszczenie podstawowych elementów kuchennych: lodówki, zlewozmywaka i kuchenki/płyty indukcyjnej. W zależności od wielkości i rodzaju zabudowy, czyli po prostu kształtu kuchni, rozmieszczenie tych stref będzie różne, jednak warto trzymać się podstawowych zasad:

projekt kuchni Abakon

Oprócz rozmieszczenia wymienionych 3 sprzętów, warto zadbać o odpowiednie odległości między nimi. Poruszanie się po kuchni powinno być swobodne, a im ciaśniej, tym trudniej komfortowo przemieszczać się pomiędzy strefami. Specjaliści od projektowania zalecają, aby przejście pomiędzy szafkami miało przynajmniej 120 cm. Wskazują również, że 120 cm to minimalna odległość pomiędzy sprzętami kuchennymi. Im ta odległość jest dłuższa, tym więcej czasu potrzebujemy na pokonanie tego dystansu, co w efekcie prowadzi do marnowania czasu. Taka przestrzeń powinna w zupełności wystarczyć, aby po kuchni mogły poruszać się dwie osoby. Oczywiście, nie zawsze rozmiar kuchni pozwala na zachowanie takiego dystansu – to tylko zalecenia, jednak nie jest to absolutny must have.

projekt kuchni

Strefy w kuchni – ile ich jest?

Gdy jesteśmy już przy strefach, w kuchni znajduje się ich pięć: strefa zapasów (lodówka), przechowywania (szafki i szuflady na naczynia i sztućce), zmywania (zmywarka, zlewozmywak i kosz na śmieci), przygotowywania (blat roboczy oraz wszystkie sprzęty typu mikser, blender) i gotowania (kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, miejsce na garnki i patelnie). Idealnie, gdy uda nam się w taki sposób pochować wszystkie przybory kuchenne, by znajdowały się one w pobliżu odpowiednich stref. Aby wygodnie to wszystko rozplanować, warto wyobrazić sobie sytuację, w której gotujemy jakąś potrawę, np. makaron z sosem pomidorowym. Przeanalizujmy krok po kroku każdą czynność i zastanówmy się, skąd najwygodniej byłoby nam wyciągać różne rzeczy potrzebne do przygotowania potrawy. Najprawdopodobniej w wyniku takiego procesu myślowego powstanie schemat, który będzie odpowiadał właśnie wymienionych strefom.

Wysokość blatów roboczych

Na komfort użytkowania kuchni wpływają nie tylko odległości pomiędzy strefami, ale również wysokość blatu roboczego. Zbyt wysoki blat będzie zmuszał nas do trzymania rąk w nienaturalnej, wysokiej pozycji. Zbyt niski sprawi, że będziemy się garbić. W jednym i drugim przypadku ucierpią na tym nasze plecy. Dlatego tak ważne jest, aby wysokość blatu była dobrana do naszego wzrostu. Oczywiście może to być utrudnione, gdy jeden z domowników ma 160 cm wzrostu, a drugi 190 cm 🙂 Niemniej jednak, specjaliści od projektowania ergonomicznych wnętrz zalecają, by posłużyć się prostym wzorem, dzięki któremu dobierzemy wysokość blatu roboczego:

projekt kuchni

Dobry projekt i wykonanie

Projekt kuchni warto zlecić specjalistom, którzy znają bardzo dobrze zasady ergonomii i zaprojektują wnętrze tak, by było nie tylko ładne, ale również funkcjonalne. Jednak nawet najlepszy projekt nie ma sensu bez dobrego wykonania. Znalezienie solidnego stolarza nie jest łatwym zadaniem – ale o tym następnym razem!

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com