Pokój na poddaszu – romantyczny czy praktyczny?

2022-06-21

Pokój na poddaszu ma w sobie coś kuszącego. Okna wychodzące wprost na rozgwieżdżone niebo, skosy nadające wnętrzu niepowtarzalny charakter… Tak, to może się podobać, ale jest też kilka szczegółów na które warto zwrócić uwagę. Zobacz jakich błędów unikać.

Okna dachowe

Zacznijmy od góry – okno, przez które możesz podziwiać pełnię księżyca, może być atrakcją na romantyczny wieczór we dwoje. Proza życia jest jednak bezwzględna. To samo okno o świcie może znacznie utrudnić nasz odpoczynek, gdy do urządzonej na poddaszu sypialni, piekące słońce zajrzy już o 5:00 rano! Na szczęście z mocnymi promieniami słonecznymi można sobie poradzić instalując roletę. Podczas zakupu warto pomyśleć o takiej zasłonie, która powstrzyma również nadmierne nagrzewanie pomieszczenia. Jeśli zauważyłeś, że temperatura w pomieszczeniach znacznie podnosi się przez przepuszczające promienie słoneczne szyby okienne, to pomyśl jak bardzo temperatura rośnie, przez okno dachowe, które jest wyeksponowane na światło słoneczne przez większość dnia.

Zastanów się, czy roleta na którą się zdecydujesz będzie tekstylna, z materiału zaciemniającego (blackout), czy lepiej zainwestować w roletę aluminiową zewnętrzną. Tę drugą producenci oferują z napędem ręcznym, ale też elektrycznym, co może być wygodne przy wysoko ulokowanym oknie. Dostępne są również rolety z czujnikiem solarnym, który automatycznie opuści zasłonę jeżeli wykryje duże natężenie promieni słonecznych. Są to z droższe rozwiązania, ale z pewnością domownicy docenią je w letnie dni.

Dodatkową kwestią, którą warto rozważyć przed budową mieszkalnego poddasza jest rozmieszczenie okien. Wiele zależy oczywiście od rozkładu pomieszczeń, ale pamiętaj, że tradycyjne okna zamontujesz wyłącznie w ścianach szczytowych. Aby doświetlić pozostałe pomieszczenia konieczny będzie montaż okien połaciowych. Warto dłużej się zastanowić nad wyborem ich lokalizacji, ponieważ mogą być dokuczliwe nie tylko podczas upałów, ale też podczas deszczu, gdy krople będą uderzać o szybę. Może być to uciążliwe zwłaszcza w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, takich jak sypialnia czy salon, dlatego okna dachowe lepiej sprawdzą się w przedpokoju, łazience czy na klatce schodowej. Równocześnie trzeba pamiętać, że do tak umiejscowionych okien trudniej się dostać – umycie okna nad klatką schodową stanowi nie lada wyzwanie, a oprócz tego prawie niemożliwe staje się jego regularne otwieranie

Gdy robi się gorąco

Wysoka temperatura na poddaszu to efekt nie tylko okien dachowych. Jeżeli już na etapie budowy wiesz, że poddasze będzie wykorzystane jako pomieszczenie mieszkalne, nie żałuj pieniędzy na izolację dachu. Jest to inwestycja warta swojej ceny, bo pokój tuż pod pokryciem dachowym nagrzewa się bardzo szybko. Wełna mineralna o wysokim stopniu izolacyjności to najpopularniejsze rozwiązanie, jednak jedna warstwa izolacji to zbyt mało. Konieczne są co najmniej dwie warstwy dokładnie położonej wełny izolacyjnej, a następnie folia paroprzepuszczalna. Spokojnie – to podstawowa wiedza więc każdy wykonawca powinien wiedzieć jak zrobić to dobrze.

Nawet pomimo starannie wykonanej izolacji warto zastanowić się nad montażem klimatyzacji lub przynajmniej kupnem przenośnego klimatyzatora. Ciepło na poddaszu potrafi dokuczyć, tym bardziej, że pomieszczenia są niskie, a niestandardowe kształty pomieszczeń, sprawiają, że trudniej stworzyć przewiew, który ułatwia obniżenie temperatury.

Życie pod ostrym kątem

Klimatyczne skosy, charakterystyczne dla pokojów na poddaszu, stawiają duże wymagania przy meblowaniu i wyposażaniu mieszkania. W standardowym projekcie domu, który nie zakłada poddasza użytkowego wysokość ściany kolankowej wynosi ok 70 cm. Podniesienie jej o 40-50 cm pozwala urządzić na poddaszu przestrzeń mieszkalną. Sufit zacznie się wówczas od wysokości ok 1 metra, a to przy kącie spadu dachu 35-40 stopni sprawia, że trudno w takim domu o kąt prosty i prostą ścianę. Tak mocne skosy ograniczają możliwość swobodnej adaptacji wnętrza, ale mogą też stanowić atut.

Dobrze zaprojektowana zabudowa meblowa, nie tylko wykorzysta nawet najbardziej niestandardową przestrzeń, ale dodatkowo zapewni wnętrzu niepowtarzalny wygląd. Już na etapie planowania adaptacji poddasza, zwróć uwagę na powierzchnie tworzące się pod skosami w kontekście miejsc do przechowywania. W tej kwestii warto myśleć niestandardowo – jeśli gdzieś nie mieszczą się tradycyjnie otwierane szafki, można zastąpić je wysuwanymi szufladami, a zajmujący dodatkową przestrzeń blat, który nie będzie potrzebny na co dzień, można zamontować w opcji do rozkładania. Meble projektowane na wymiar są jednak dużo droższą opcją niż standardowe, budżetowe rozwiązania jakimi są meble gotowe. Największym plusem zaprojektowanej zabudowy jest idealne dopasowanie do naszych potrzeb oraz przestrzeni, którą dysponujemy. Jako minus, oprócz wysokiej ceny, trzeba wymienić trudność w ich wymianie i brak możliwości częstej zmiany umeblowania. 

Czytaj więcej

2024-04-09

Nowy wymiar salonu

2024-03-26

Zamieszkaj z Abakonem już na jesień

2024-03-21

„Szklane domy”: czy duże przeszklenia w domu to tylko moda?

2024-03-14

Wiosna u progu: jak przygotować dom na najbliższe miesiące 

2024-02-20

Nowy dom w 3 miesiące! Jak to możliwe?

2024-02-02

Budowa własnego domu

by Lokesh Dhakar with MIT License

ABAKON BD sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com