Jak zbudować dom na dobrych fundamentach? Proponujemy fundament płytowy…
Czy zdecydujemy się na fundament płytowy to tylko część dylematów pojawiających się przy podejmowaniu decyzji o budowie. Budowa domu to niezwykły moment dla każdej rodziny. Mamy wówczas niepowtarzalną i wyjątkową okazję tworzenia od podstaw swojego miejsca na Ziemi. Jest to także czas pełen wątpliwości i konieczności podejmowania ważnych, a czasami także trudnych decyzji. Wątpliwości rodzą się na każdym etapie budowy, wykańczania i urządzania domu.
Nic dziwnego – w końcu niejednokrotnie budowa swojego lokum to największa inwestycja w naszym życiu, w którą inwestujemy wszystkie oszczędności i która ma stanowić naszą inwestycję i polisę bezpieczeństwa na przyszłość. Dla nas i dla naszych dzieci. Poza tym w domu chcemy czuć się po prostu dobrze – nie chcemy aby źle dobrany kolor elewacji czy też dachu codziennie nas drażnił i psuł naszą radość wynikającą z posiadania swojego miejsca na Ziemi.
Pierwsze wątpliwości i konieczność podjęcia decyzji pojawiają się już zazwyczaj na etapie wyboru lokalizacji, gdzie nieruchomość ma powstać. I chodzi tu zarówno o wybór działki jak i umiejscowienie domu już na wybranym terenie. Potem zaczynają się dyskusje dotyczące projektu domu, który ma powstać. Po chwili zaczynamy omawiać szczegóły konstrukcyjne. No właśnie. Na tym etapie pojawia się hasło: „fundamenty”. Jak wiadomo są one podstawą domu, na której opiera się cała konstrukcja.
Trwały dom może powstać tylko na dobrych fundamentach. Jest takie przysłowie i nie jest to tylko pusta fraza. To prawda. Dlatego zanim podejmiemy tę niezwykle ważną decyzję, warto zapoznać się z dostępnymi opcjami. Do wyboru mamy fundamenty tradycyjne oraz fundamenty płytowe. Czym się charakteryzują, jak bardzo się między sobą różnią? Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań i w końcu, które fundamenty wybrać, które będą lepsze w naszym przypadku? Omawiamy ich cechy i podpowiadamy na który rodzaj fundamentów warto się zdecydować!
Fundament tradycyjny.
Ten fundament składający się ław i ścian fundamentowych tradycyjny sposób posadowienia budowli mimo dostępnych na rynku innych, nowoczesnych technologii wciąż jest w Polsce często wybieranym rozwiązaniem przy rozpoczynaniu budowy domu. Bardzo często takie tradycyjne rozwiązanie uważane jest za bezpieczne, proste i korzystne pod względem finansowym.
Tradycyjne fundamenty stosowane są nawet w trudnych warunkach gruntowo-wodnych. Jednak najlepiej sprawdzają się jeśli poziom wód gruntowych znajduje się przynajmniej 1 metr poniżej planowanego spodu fundamentów. Znaczenie trudniej poprawnie wykonać fundament przy wysokim poziomie wód gruntowych. A z taką sytuacją mamy do czynienia na znaczącej części obszarów budowlanych w naszym kraju. Wówczas sprawa budowy tradycyjnego fundamentu komplikuje się, a także wymaga większych nakładów finansowych, co oznacza, że cała operacja przestaje być korzystna dla inwestora pod względem ekonomicznym.
Jednak mimo wszystko w świadomości wielu osób budujących dom, często swój pierwszy i jedyny tradycyjny fundament to opcja bezpieczna – bo dobrze znana i stosowana od dawna. Za ich zaletę uważa się także prostotę, łatwość wykonania poszczególnych etapów oraz dużą dostępność funkcjonujących na rynku firm budowlanych, które będą w stanie wykonać ten rodzaj fundamentu. Inwestorzy często sami rozpoczynają prace nad fundamentami, aby móc zaoszczędzić na kosztach robocizny.
W tej kwestii tradycyjne fundamenty konkurują na rynku z płytami fundamentowymi. Polacy są przywiązani d tradycyjnych metod budowania domów, podświadomie uznając je za bezpieczniejsze i trwalsze. Jak pokazują wymierne wskaźniki i doświadczenia z innych krajów – niesłusznie. Ale jak to bywa w przypadku stereotypów i przekonań są one trwałe i nie zawsze racjonalne, a ich zmiana to proces długotrwały i wymagający czasu.
Tradycyjne fundamenty to technologia powszechnie stosowana i przewidziana w większości gotowych projektów domu.
Fundament płytowy.
Płyta fundamentowa – fundament płytowy – to alternatywna forma budowy fundamentów. Ogromnym atutem tej technologii jest szybkość wykonania. W przypadku niewielkiego domu fundament w formie płyty możemy postawić w czasie kilku dni, co nie jest możliwe w przypadku stosowania tradycyjnej technologii budowy fundamentów. To ogromny atut. W końcu kto nie chciałby zamieszkać w swoim własnym domu jak najszybciej?
Ogromny atutem płyt jest także to, że nadają się „do zadań specjalnych”. Świetnie sprawdzą się w przypadku budynków, które mają powstać na trudnych gruntach, nawet na szkodach górniczych. Powinny rozważyć je także osoby, które mogłyby się zdecydować także na fundament tradycyjny. Płyta to ogromna oszczędność czasu, dzięki niej możemy skrócić czasu budowy domu nawet o 3 tygodnie.
Warto jednak wiedzieć, że stworzenie płyty wymaga zatrudnienia profesjonalnej ekipy. W przypadku tradycyjnej technologii, tak jak wspomniano powyżej, często inwestorzy mogą wykonać samodzielnie część prac.
Dobrze wykonana płyta oznacza także dalsze korzyści, w postaci oszczędności. Nie trzeba na niej robić wylewki, można od razu do niej przykleić posadzki.
Odporność na osiadanie
Dodatkowo płyta fundamentowa jest odporniejsza na proces nierównomiernego osiadania. Jeśli zatem boisz się osiadania domu, zdecyduj się na płytę. Pozwala ona na rozłożenie ciężaru bryły całej budowli równo na całej powierzchni jej zabudowy. W przypadku płyt nacisk na grunt jest dużo mniejszy. Dzięki temu zjawisko osiadania i popękanych ścian nie występuje, tak jak w przypadku zwykłych fundamentów.
Płyta polecana jest także dla domów energooszczędnych. Beton jest elementem akumulującym ciepło.
Podsumowanie – na co się zdecydować?
Poznaliśmy już listę cech charakterystycznych dla dwóch typów fundamentów. Ostateczna decyzja o wyborze fundamenty, który zastosujemy przy budowie naszego domu należy zawsze do nas – inwestorów. Jednak nietrudno nie zauważyć licznych zalet fundamentów płytowych, takich jak:
- brak pęknięć i rys na ścianach dzięki równo osiadającej bryle domu
- niezależnie od gruntu – stabilna i bezpieczna konstrukcja domu
- idealne rozwiązanie przy wysokim poziomie wód gruntowych
- likwidacja mostków termicznych przekładająca się na niższe koszty ogrzewania
- szybka realizacja – mniej etapów prac – zmniejszone ryzyko błędów
- najkorzystniejsze rozwiązanie dla domów o skomplikowanej bryle
- do zastosowania pod każdy budynek niezależnie od rodzaju technologii
Podejmujemy decyzję
Decydującym aspektem są zawsze warunki geologiczne czyli gruntowo-wodne panujące na działce. Nie bez znaczenia pozostają tu wody gruntowe występujące na terenie oraz rodzaj gruntu.
Dokładne porównanie poszczególnych etapów tworzenia fundamentów w technologii tradycyjnej z płytą jest niemal niemożliwe. Różnie technologiczne i wykorzystane materiały na to nie pozwalają. Ich wspólną cechą jest rola jaką mają pełnić oraz fakt, że poprawnie wykonane mają zachować ciągłość ułożenia instalacji termicznej i przeciwwilgociowej. Bez wątpienia jest to łatwiejsze w przypadku płyty fundamentowej, co stanowi jej niewątpliwy atut w postaci większego bezpieczeństwa, że fundament płytowy zostanie wykonany poprawnie i nie będzie w przyszłości stwarzał problemów i dostarczał niepotrzebnych niespodzianek.
Dla wielu osób najważniejszym wyznacznikiem przy podjęciu decyzji o wyborze rodzaju fundamentu będą jedna kwestie finansowe. Jeśli teren pozwala nam na zastosowanie każdego z rodzajów, bez wątpienie kwestie ekonomiczne mogą okazać się decydujące. Dlatego z całą pewnością warto sprawdzić ile może kosztować wykonanie pyty oraz z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć w przypadku tradycyjnej technologii. Porównania koszów powinniśmy dokonywać na podstawie wycen wykonanych dla konkretnego projektu domu.
W obiegowej opinii ławy i ściany fundamentowe są tańsze niż płyta. Jest to połowiczna prawda. Bo faktycznie ławy i ściany są tańsze niż fundament płytowy pod cały budynek, ale należy porównać także koszty prac od postaw, czyli uwzględnić także wykopy, izolację termiczną, przepusty, przejścia instalacyjne oraz koszty warstwy chudego betonu. Wówczas sytuacja nie jest już oczywista i to właśnie płyta fundamentowa może okazać się rozwiązaniem korzystniejszym pod względem finansowym.
Płyta fundamentowa – podsumowanie
Fundament tradycyjny sprawdzi się przy budynkach o prostej formie i konstrukcji zbliżonej do sześcianu. Im więcej załamać i nietypowych kątów tym trudniej je wybudować. Płyty fundamentowe sprawdzą się w przypadku nawet najbardziej fantazyjnych projektów, pozwalając nam uzyskanie dowolnych kształtów i stworzenie swojego domu marzeń.
Jednak głównym powodem rosnącej popularności płyt fundamentowych jest bez wątpienia czas. Dzięki temu, ze fundament w tej technologii powstaje szybko, szybciej powstaje również także cały dom. Co bez wątpienia jest ważne dla każdej osoby oczekującej na wprowadzenie się do własnego lokum. Skrócony czas budowy oznacza także oszczędności.
Reasumując choć sama płyta często jest nieco droższa od fundamentu, jeśli porównamy pełne koszty stworzenia tradycyjnych fundamentów oraz weźmiemy pod uwagę korzyści jakie niesie ze sobą budowa płyty, prawdopodobnie wyliczenia jasno nakierują nas na podjęcie decyzji o budowie płyty fundamentowej.
Fundament tradycyjny sprawdzi się przy budynkach o prostej formie i konstrukcji zbliżonej do sześcianu. Im więcej załamać i nietypowych kątów tym trudniej je wybudować. Płyty fundamentowe sprawdzą się w przypadku nawet najbardziej fantazyjnych projektów, pozwalając nam uzyskanie dowolnych kształtów i stworzenie swojego domu marzeń.
Jednak głównym powodem rosnącej popularności płyt fundamentowych jest bez wątpienia czas. Dzięki temu, ze fundament w tej technologii powstaje szybko, szybciej powstaje również także cały dom. Co bez wątpienia jest ważne dla każdej osoby oczekującej na wprowadzenie się do własnego lokum. Skrócony czas budowy oznacza także oszczędności.
Reasumując choć sama płyta często jest nieco droższa od fundamentu, jeśli porównamy pełne koszty stworzenia tradycyjnych fundamentów oraz weźmiemy pod uwagę korzyści jakie niesie ze sobą budowa płyty, prawdopodobnie wyliczenia jasno nakierują nas na podjęcie decyzji o budowie płyty fundamentowej.
Dlatego nawet jeśli planowaliśmy tradycyjną budowę, warto wiedzieć o istniejącym wyborze i choćby dokonać porównania kosztów i rozważyć płytę fundamentową przez wzgląd na jej liczne zalety, związane z czasem budowy, dużymi możliwościami zastosowania w trudnych warunkach, unikaniem osiadania, dobrą izolacją termiczną i możliwościami tworzenia nawet najbardziej fantazyjnych kształtów bryły naszego budynku.